Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mýty a legendy pracovního trhu

7. 02. 2014 0:43:00
Je na čase trochu píchnout do vosího hnízda. Tento článek je inspirován komentáři, se kterými se můžete setkat na každém zpravodajském serveru, kdykoliv se objeví nějaké téma o zaměstnání a zaměstnanosti. Berte to jako vhled do povědomí široké veřejnosti a zároveň vám zde naopak nabídnu pohled z druhé strany barikády. A rada na závěr, než začnete psát do komentářů nenávistné příspěvky, zkuste se zamyslet, zda na tom není špetka pravdy - práci pak najdete mnohem snáz :-).

(Obrázek v perexu Profimedia.cz z Idnes.cz)

Zde je několik autentických ukázek (některé jsou zkráceny). A upozorňuji, že vždy jde o komentáře, které získaly vysoký počet kladných hodnocení. Pokud podnikáte, tak se teď raději posaďte:

Mě tyhle články vždycky neuvěřitelně zvednou tlak. Personalistu NEMÁ zaujmout vzhled CV ale informace obsažené v něm. Pokud dává přednost čemukoliv jinému, měl by si též hledat jiné místo.

S částí tohoto sdělení se dá samozřejmě souhlasit. Pro zaměstnavatele je opravdu důležité, co daný uchazeč skutečně umí než to, jakým způsobem zpracoval svůj životopis. Na druhou stranu, pokud hledám někoho na administrativní pozici a z jeho životopisu je na první pohled zřejmé, že neumí pracovat s textovým editorem, tak už mě obsah vůbec nemusí zajímat – je zcela nevěrohodný. Další věc je, že odfláknutý životopis jasně naznačuje, jak je na tom uchazeč s pečlivostí. Když není schopen pořádně zpracovat něco tak důležitého, jako vlastní životopis, který rozhoduje o jeho osudu, jak se asi bude stavit k práci?!

Tak to je radost, někdo dobře pracuje dlouhá léta, zřejmě nijak nevyčnívá, prostě jen žije a pak nějaký kravaťák řekne že se musí šetřit a škrtne 600 míst.

A o tom to je. „Prostě jen žije“. Práce každého zaměstnance nutně musí přispívat k toku nových prostředků do firmy. Pokud se na tom zaměstnanec nepodílí, případně se nepodílí v očekávané míře, je zbytečný. Uvědomte si, že nikdo vám "nedává" práci. Vy svojí prací musíte zaměstnavateli vydělávat více než vám platí. Pokud se tak neděje, je logické, že se s vámi rozloučí.

Ty otázky a odpovědi mě teda pobavily. Proč se na to personalista ptá, když odpovědi si může najít zde v novinách ;-D Neměl by být člověk spíš sám sebou a odpovědět podle pravdy? Nebo tupý personalista očekává odpovědi podle šablony??

Mnoho uchazečů „z lidu“ se domnívá, že se mají u pohovoru přetvařovat a vymýšlet si. O tom to však není. Výmysly by stejně dobrý personalista prokoukl, případně by se to záhy zjistilo v pracovním procesu. U pohovoru si nevymýšlejte, ale samozřejmě své odpovědi podávejte tak, aby byly co nejvíce přiléhavé pracovní pozici. Ať už se hlásíte kamkoliv, mluvte hlavně o zkušenostech, dosažených úspěších a vlastnostech, které jsou nejvíce v souladu s pozicí, o kterou právě bojujete. Z jiného úhlu pohledu pak můžete na "provařené" otázky nahlížet jako na domácí úkol. Pokud neznáte "standardní" odpovědi, je zjevné, že jste podcenili přípravu...

Dnes jsou vykořisťováni prakticky všichni zaměstnanci. Napříč celým trhem práce. V privátní i veřejné sféře. Je recese, a tak jsou zaměstnavatelé na koni. "Nelíbí se ti něco? Tak táhni, na tvůj flek se nám hlásí dalších 150 zájemců."

Je pravda, že uchazečů o zaměstnání je mnoho, ale mnoho je převážně těch, kteří se od sebe neliší ve své nabídce. Kdo se chce uplatnit, musí být schopen nabídnout více než ostatní. Nebýt uniformní. Pod tím si však nepředstavujte kdoví co. Pracujte s úsměvem, buďte ochotnější, myslete na celkový cíl firmy a uvidíte, jak se to projeví. Věřte tomu, že pro zaměstnavatele je velmi drahé neustále hledat a zaučovat nové lidi. Takže určitě to není tak jednoduché, že by se jen tak z plezíru zbavovali lidí a rychle je nahrazovali někým novým.

A pokud nechcete být v něčí moci, což zaměstnanci svým způsobem jsou, nezbývá vám nic jiného než se postavit na vlastní nohy. Doporučuji knihu "Spící Obr" od Kena McElroye, kde se dočtete, proč je v dnešní době výrazně nevýhodné se celoživotně připravovat na dráhu zaměstnance. Hodně pomůže také jakákoliv kniha od Kiyosakiho.

Zaměstnavatelé i agentury žijí v socialismu,pořád mají v paměti akce Z,myslí si že práce je zadarmo.Ceny, normy máme Evropské, ale platy zůstaly někde na Čukotce.Není to náhodou tím že živíme čím dál víc úředníků?

První část příspěvku odpovídá klasickému pohledu zaměstnance. Naopak, zaměstnavatelé si plně uvědomují cenu práce a právě z toho důvodu jsou platy takové, jaké jsou. Mnoho firem drží platy na takové úrovni, že drobný přídavek každému zaměstnanci by již mohl ohrozit jejich existenci. Většina zaměstnanců si neuvědomuje, za co vše je potřeba vydávat kromě platu prostředky – ať už se jedná o prostory, auta, telefony, materiál, odvody. To je důvod, proč firma za práci dělníka inkasuje 500,- Kč za hodinu a on z toho pak má sotva 90. S poslední větou se pak dá i relativně souhlasit, jelikož největší překážkou zabraňující zaměstnávání lidí je právě vysoká cena práce způsobovaná státem.

Firmy mají přehnané představy. Chtějí prakticky nesehnatelné kandidáty, kteří musí mít léta praxe, ovládat dva jazyky a ještě k tomu nesmí chtít moc peněz. Rádi by prostě levného supermana.

V rámci úspor je pro firmu samozřejmě nevýhodnější hledat již hotovou pracovní sílu. Dále je také logické, že firma hledá člověka, který pro ni bude mít největší přínos, ať už tím, že do ní přinese nové know how nebo zastane práci, kterou v současné době není schopen vykonávat nikdo jiný. Pokud by daný člověk za svoji práci akceptoval méně peněz, bylo by to dobré, ale že firmy někoho nenajmou, že je pro ně drahý, je znovu hloupost. Kvalitní zaměstnanec, na zodpovědné pozici, se výrazně promítne do obratu firmy. Pokud tedy má pro firmu velký přínos, věřte tomu, že žádný zaměstnavatel se nebude zdráhat jej královsky zaplatit...

Není také od věci se podívat pohledem firmy - když zaměstnáte někoho bez zkušeností, tak se mu bude muset někdo více věnovat, investujete do něho hodně peněz a co když vám pak odejde. Tak jste právě někoho perfektně proškolili pro konkurenci.

(o najímání přes personální agenturu) To se strhava z platu zamestnance. Zamestnavatel to ma zadarmo.

Samozřejmě. Stejně, jako když se na firmu koupí auto nebo jiné věci, to má také zaměstnavatel zadarmo (ironie). Toto je opravdu hloupý názor, jelikož aby se nějaké peníze mohly vyplatit, vždy je nejprve nutné je do firmy přinést. Ve firemním světě není nic zadarmo.

No to znam....vzdycky se tak nejak zakousnu na posledni vete...a kolik by jste jako chtel plat???:-) a tak porad delam v zahranici...co nadelam, kdyz mi u nas nikdo praci neda...teda.....da, ale neda mi tolik co bych chtel, ze...

Podobný případ jako u jednoho z předchozích komentářů. Práce daného člověka zjevně nevytváří odpovídající hodnotu a proto zaměstnání nezíská. Nemluvě o tom, že práce se "nedostává" - práci aktivně nabízím, jelikož si jsem vědom její hodnoty. Pokud vím, že jsem schopen svojí prací zaměstnavateli zajistit opravdu zajímavý obrat, můžu od něj požadovat opravdu zajímavý plat. Nejlépe to je vidět na obchodních pozicích. Klidně dám příklad naší společnosti. Uchazeči po mě často na obchodní pozici chtějí nástupní plat 50k. Na to neexistuje jiná odpověď než, jasně, u nás si klidně vyděláte i 200k za měsíc, ale musíte pro to něco udělat - co pro to dokážete udělat?

Mnoho lidí se neuvědomuje, že jejich zaměstnavatel je svým způsobem neplatí. Ten pouze přerozděluje peníze. Platí je ve skutečnosti klienti dané firmy.

Firmy nehledají techniky, to není pravda. Minimálně pokud se jedná o techniky starší tak 40 let věku. Těchto lidí se naopak firmy zbavují. I když je takový člověk lepší než mladí, je v případě propouštění první kandidát. A pokud se k nim jako ohlas na pracovní inzerát dostane životopis nějakého takového staršího technika, personalisté ho ignorují.

Další z řady opravdu hloupých komentářů. Pokud budu vycházet z toho, že „na každém šprochu pravdy trochu“, technik, o kterém komentující mluví, zjevně neovládal svojí práci tak, jak se od něj očekávalo. Naopak znám mnoho firem, které táhnou dokonce ještě starší technici a všichni se třesou, až odejdou do důchodu, protože to pro firmu bude obrovská ztráta. Dobrých techniků, kteří jsou přínosem, se nikdo zbavovat nebude a naopak je v některých případech budou prosit na kolenou, aby pracovali i v důchodu. Že jsou jim dokonce promíjeny nejrůznější vrtochy, je pak taková perlička.

To s tim supermanem jsem se dobre pobavil, nedavno jsem byl na pohovoru kde jsem vsechny testy zvladl, vetsinou na vybornou. Bohuzel jsem se nedostal ani do druheho kola. Duvod neni tezke najit, byl jsem moc prevzdelanej. Ono je to ma chyba mej jsem vic klamat a zakrouskovat spatne nektere odpovedi.

Zde uchazeč nesplňoval některé podmínky nebo se hlásil na nějakou „řadovou pozici“. V případě, že firma funguje a vedení má jasně nastavené vize a cíle, tak naopak po takovém uchazeči ráda sáhne, jelikož je u něj předpoklad, že jej později umístí na nějakou vhodnější pozici, kde předvede svůj potenciál. Současnou práci zastane lépe než někdo jiný a i do budoucna bude přínosem. Něco jako převzdělanost neexistuje, kvalitních kandidátů je málo, pokud skutečně jste kvalitním kandidátem, firma vás najme. Samozřejmě však nemůžeme jít do extrému. Pokud se bývalý generální ředitel hlásí na post uklízečky, tak je na první pohled zjevné, že asi není duševně v pořádku a přijmout jej rozhodně není vhodné.

Musím se usmívat nad mudrlanty, kteří tvrdí, že v soukromé firmě si manažeři své vysoké platy zaslouží. :-) Moje přítelkyně pracuje v jedné pojišťovně, pochopitelně že SOUKROMÉ. V průběhu času ji odešly dvě kolegyně, ale na jejich místa žádnou náhradu nepřijaly. Úkoly, které zastávaly tyto dvě pracovnice, přenesl management na zbývající osazenstvo, na mou přítelkyni tak 60% této práce navíc.

Tento komentář je obzvlášť úsměvný, jelikož pouze potvrzuje to, co se snaží rozporovat. Pokud bylo možné propustit dvě zaměstnankyně a práci rozdělit mezi ostatní, s tím, že jedné zaměstnankyni bylo dokonce přidáno 60% práce navíc, tak je zcela zjevné, že dosud všichni pracovali velmi neefektivně (když bych to chtěl říct na plnou hubu, tak přítelkyně daného komentujícího se vyloženě flákala). A právě tímto krokem manažer dokázal, že si zaslouží každou korunu svého platu! :-)

A nakonec ještě dva časté postřehy, které se neustále objevují, ale právě jsem žádný neobjevil:

Výběrová řízení se vypisují jen na oko, uchazeč už je stejně vybraný.

Toto psal někdo, kdo pravděpodobně žije ještě v socialismu. Výběrová řízení jsou pro zaměstnavatele extrémně drahá, snižují výkonnost celé firmy a podepisují se na náladě. Neexistuje žádné nařízení, které říká, že se volná pozice musí někam ohlašovat. Zaměstnavatel by byl hloupý, když by na oko prováděl výběrové řízení, pokud už má uchazeče vybraného. Schválně si zjistěte, kolik stojí umístění inzerátu na jobs nebo práce, možná se budete dost divit. Napadá mě jedna jediná výjimka a to v případě, že to vyžaduje matka v zahraničí, což však znamená, že daný kandidát není tím absolutně nejlepším vhodným a pokud se objeví někdo vhodnější, stále jej může předběhnout.

Pro firmy je výhodné někoho najmout a na konci zkušební doby jej vyhodit.

V žádném případě. Pokud během zkušební doby neobjeví někoho výrazně lepšího, případně se daný zaměstnanec opravdu neosvědčí, tak je daný postup absolutně retardovaný. Od výběrového řízení, až po zaučení, se jedná o velmi nákladný proces. Zaučovat dokola nové lidi a udržovat vysokou fluktuaci rozhodně není úspornější než mít někoho šikovného nastálo.

Uvědomte si, že zaměstnavatelé nejsou charita. Jejich cílem je vybudovat silnou společnost, která se udrží na trhu a bude generovat zisk. Lidé jsou pak tím nejcennějším, co firma má. V případě, že lidé v rámci firmy nepřispívají k tvorbě zisku, jsou pro zaměstnavatele bezcenní. Pokud chcete zvýšit svoji šanci na získání dobrého zaměstnání, ukažte (a hlavně to splňte) zaměstnavateli, že právě vy mu přinesete takovou nadhodnotu, jako žádný další z uchazečů...

Autor: Daniel Kettner | pátek 7.2.2014 0:43 | karma článku: 13.76 | přečteno: 917x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Radka Kielbergerová

Dobrá fotka je ulovením vzácného momentu, co neumře časem (obhajoba vítězného snímku)

Stejně jako to říkáme o dobré reportáži, co vytáhne věc v čase aktuálním na světlo boží, ale dobrá, čtivá a platná obsahem a poselstvím je i za sto let. Jako se zdaří stejné malíři, jako Michelangelův David má v očích odhodlání

23.11.2017 v 13:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 37 | Diskuse

Libuse Palkova

Prezident a korupce

Nový prezident je nadějí, že se země konečně zbaví korupce, nezaměstnanosti a chudoby, která je naším současným největším problémem. Tak nějak zní hesla v Zimbabwe vítající nového politika.

23.11.2017 v 11:18 | Karma článku: 7.63 | Přečteno: 366 | Diskuse

Jana Slaninová

Když tě obejme Ježíš

Pršelo, tma houstla a nohy v blátě vázly. Každým krokem, byly boty těžší, obalené návleky z bahnitého jílu. Les divoký, hustý. Nebezpečný. Blesky křižovaly tmu. Sem tam osvítily cestu, abych nespadla do výmolu a nezlomila si nohu.

23.11.2017 v 11:08 | Karma článku: 9.71 | Přečteno: 183 | Diskuse

Jana Henychová

Odřený nárazník - nová praktika zlodějů na řidiče aut?

Ťuk ťuk na okénko u auta... "Paní, máte odřený nárazník!!! Pojďte se podívat!" Pravděpodobně nová praktika zlodějů číhá na důvěřivce...

23.11.2017 v 10:38 | Karma článku: 29.99 | Přečteno: 1282 | Diskuse

Pokorná Mirka

Politická korektnost versus skutečnost

Vězeni se dříve říkalo korekce. Korekce jako náprava. Korektnost chápu jako správnost. Politická korektnost by tedy byla politická správnost. A tady je vidět, že jde o nějakou specifickou správnost.

23.11.2017 v 10:21 | Karma článku: 17.25 | Přečteno: 376 |
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 653
Jsem psycholog a konzultant v jedné brněnské společnosti. Zajímám se o obchod, marketing a psychologii aplikovanou na komerční prostředí. Ve volném čase si rád zacvičím, zahraji na PC a baví mě sledovat internetové fenomény. www.chcibytnejlepsi.cz


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.